Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

خرده کاری های‌ هنرمندانه در مسیر سفر

از اونجایی که سفر کردنم مثل هر کار دیگه ای، نه فقط تو ایران که هر جای دنیا، با توجه به گذشت زمان دستخشوش تغییرات شد، گفتیم بد نیست در مورد مهم ترین تغییر تحولاتی که توی این چندین سال اتفاق افتاده یک حرف بزنیم.
قدیما همین دو سه دهه پیش و میگم، وقتی اسم سفر میومد، همون اسمش به آدم احساس راحتی و شلختگی میداد، منظورم سفرای تفریحیه که از دید و بازدید فامیل و چشم و هم چشمیاش خبری نبود. تیپای خوب و لباسای جذاب و دختر خوشگل شاه پریون همش برای عروسی و مهمونیا بود و همه تو دلشون یا بلند بلند میگفتن آقا تو جنگل و کوه و کنار دریا اصلا مهمه مگه آدم چی بپوشه و چه شکلی باشه؟ برای همین داغون ترین کفش و کهنه ترین لباس و توی این ساکای قدیمی که از ده جا وصله پینه داشت میذاشتن و میرفتن که چند روزه بدون هیچ تیپ زدن و خوشگل کردن و بَزک دوزکی به اصطلاح ریلکس و شُلِکس کنند، یه آبی به تنشون بزنند یه آب و هوایی به سرشون بخوره و برگردن سر کار و خونه زندگیشون.
اما این قدیمایی که میگم مثل برق و باد گذشت و الان به لطف و محبتِ تکنولوژی این جایی که مردم چمدون دستشون میگیرن میرن که سفر نیست، کَت واک و هفته مُد لندنه، ایران و خارج هم نداره ها، یعنی جوری از یک ماه قبلش ، برای مو و لباس و آرایش و چشمِ ملتو تو اینستاگرام در اوردن برنامه ریزی می کنند، که به خدا قسم برای خود سفر نمیکنند.
نمیدونم خبر دارید یا نه؟ در حال حاضر بالای پونزده تا مدل آرایشی مو و صورت و تیپای مختلف سفر وجود داره که بیسِ هزینه هرکدومشون از 5 میلیون شروع میشه. یعنی اگه قراره ساحل برید که همینجوری الکی نمیشه رفت، لباس ساحلی و آرایشِ ساحلی خودشو داره و تازه اونم بستگی به این داره که کدوم فصل تشریف مبارکتونو میبرید، از برند پِپرتز آلمان شروع میشه تا سِت های سوین مادر دختری. حالا اصلا بی خیال لباس و این حرفا، آرایش ساحلی داریم که از لباسم مهم تره، به جان خودم، همین الان سرچ کنید آرایش ساحلی، پنج صفحه پر از لینک براتون میاد، فقط در همین مورد خاص. آرایش ساحلی در زمان آفتاب و بارون، آرایش ساحلی در هوای ابری، آرایش ساحلی در هوای نیمه ابری، یعنی رسما انگار با آدم شوخی میکنند، ولی باور کنید حقیقت داره. بعد رنگ هوا هم خیلی تاثیر داره برای آرایش مَد نظرتون و میزانِ تابش آفتاب به صورتتون برای همون عکسایی که میخوایید باهاش دل و جیگرِ استوری و پستای اینستاگرام و از جا در بیارید.
میگن آرایشای کنار ساحل و دریا باید آروم و ملایم باشه، والا ما که ندیدم، یعنی از فاصله بیست متری رنگِ رژ ِصورتیِ شب تابش تو ظهر شمال، چشمای آدمو وسطِ صورتی که تا حدِ شکلات تلخ برنزه شده میزنه. یعنی یه دو سه تومنیم فقط هزینه برنزه کردن برای قدم رنجه کردن به ساحل این وسط هزینه میشه. تو هوای بارونی هم که هر لحظه به دلیل شرجی بودن هوا ممکنه اتفاق بیفته، چارش یه فیکساتور و ریمل ضدآبه که در کنار قیمتِ نجومیش بازم جواب نمیده. اگه از سایه هایی که قراره پِلکا رو با با رنگ آبی آسمون یکی کنه و رژ گونه ای که قراره تو غروب با خورشید ستِ بشه بگذریم، باید بگیم که یکی از هرینه بر ترین آرایشای دنیا آرایشای ساحلیه تا برسیم به جنگل و مکان های تاریخی.
اگه از برندهای گرونِ لباسای جنگل که برای خانوم و آقا خیلی فرقی نداره و همشون سعی میکنند داستان و با یه شلوار شیش جیبِ سبز و کُت های کرم جمع کنند، گذر کنیم؛ باید بگیم که جنگل از نظر کارشناسای عزیزمون یکم تِمش خشن تره و از غلظت ِآرایش کم میکنه، یعنی یکم آرایشِ مشتی تری رو می طلبه، برای همین بانوان گرامی که میدونند تو فراز و نشیب جنگل آرایش یا میماسه یا کلا تموم میشه، یه پوشانده قوی میزنند و بارون احتمالی رو هم در نظر میگیرن، برای همین خیلی به چشماشون حال نمیدن و با یه رژلب پررنگ یه نقطه سر خط میذارن، خیالشونم راحتِ دیگه، خدا نگه داره ادیت های گوشی رو، هر جایی کم کاری شد جبران می کنه، مردم که کلا بلا نسبت هالو، فرق ِبین عکس واقعی و ادیت و نمی فهمن. از نظر این دوستان آرایش بودنش حیاتیه، حالا چه واقعی چه ادیت.
رسیدیم به قسمت مورد علاقه خودم، آرایشای محلی، یعنی عاشقِ این خانومایی هستم که میرن تختِ جمشید شیرازو، شوش و چغازنبیل خوزستانو و قلعه پرتغالی های هرمز، لباساشونو که از قبل سفارش دادن براشون دوختند هیچی، ولی اونی که رو صورتشونه آرایش نیست که، رسما سفر به زمان میکنند. باید حال و هواشونو موقع عکس گرفتن ببنید، یعنی با آرایشای تاریخی روی چشم و پیشونی و چونه، جوری فاز دو هزار سال پیش و بر میدارند که اصلا نمیتونند به خودِ واقعیشون برگردن.
آقااااااا اومدید سفر ببینید و بگردید و لذتشو ببرید، چرا انقدر خودتونو شکنجه میدید. همین که با احساس و روح و افکارتون با تاریخ و طبیعت یکی بشین کفایت میکنه، چرا برای یه سفر یه هفته ای که پنج میلیون خرجشه، چهل میلیون الکی برا خودتون هزینه میتراشید. چرا انقدر سخت میگیرید، تجربه خودِ سفر و حضورتون با یه صورت مرتب و ته آرایش و یه دست لباس تمیز به همه اون هزینه و سختی هایی که بی دلیل متحمل میشید میرزه.
*به جای یه ظاهر بی نقص، حس وحال خوبتونو با لنز دوربین در میون بذارید و ازش خاطره بسازید *