Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نشانه های مربوط به محصولات آرایشی

تاریخ تولید و انقضا اولین و مهم ترین نکته در خرید هر محصولات اطمینان از داشتن اعتبار زمانی آن می باشد که به دو فرم نوشته می شود. یک حالت به صورت تاریخ تولید و انقضا (ماه و سال و یا تنها سال) و در حالت دیگر تنها تاریخ تولید قید شده و مدت زمان استفاده از محصول ۶ ماه یا ۱ سال پس از زمان تولید می باشد.

نقطه ی سبز (Green Dot)
داشتن علامت سبز رنگ (یا بیشتر مواقع سیاه سفید) روی محصول آرایشی به این معنی است که در صورت تمام شدن محصول، کارخانه تولید کننده هزینه بازیافت آن را برعهده می گیرد.

مرطوب کنندگی (moisturizing)
وظیفه اصلی کرم‌های مرطوب کننده ایجاد یک لایه مراقبتی بر روی پوست می‌باشد که مانع تبخیر رطوبت لایه بیرونی پوست شده و از خروج آب و رطوبت پوست جلوگیری می‌کند.

آبرسان یا هموکتانت (humectant)
این ترکیبات به طور معمول در کرم های آرایشی ـ بهداشتی وجود دارند. نقش آن ها جذب رطوبت لازم برای تامین آب لایه شاخی پوست (لایه اپیدرم) است و همچنین حاوی مواد روان کننده می باشد که مانع از دست رفتن رطوبت و آب پوست می‌شوند.
کرم مرطوب کننده دست

امولینت‌ (emollient)
ترکیبات چربی و روغن که در کرم های مرطوب کننده موجود هستند و برای نرم و لطیف کردن پوست بکار می‌رود.
ترکیبات پوشاننده یا مسودود کننده (occlusive) این ترکیبات روی سطح پوست قرار گرفته و لایه ی شاخی پوست را می پوشانند تا از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری کنند. همچنین خاصیت نرم کنندگی به پوست می دهند. ترکیباتی مانند پترولاتوم یا همان وازلین، روغن های معدنی (پارافین)، لانولین و.. جز این دسته از ترکیبات می باشند.

ضد جوش سرسیاه ( Non-comedogenic )
محصولات زیبایی و آرایشی که این نماد را دارند، منفاذ پوست را نمی‌بندند و در نتیجه باعث بروز جوش سرسیاه و سرسفید نمی‌شوند.

ضد آب (water proof)
محصولاتی مانند رژ لب، ریمل، خط چشم، مداد چشم که عبارت ضد آب روی آن ها وجود دارد برای رفتن به استخر و یا زیر بارش باران مناسب هستند و پاک نخواهد شد، همچنین ماندگاری بالایی روی صورت خواهد داشت.

دوره زمانی بعد از باز کردن (Period After Opening – PAO)
این اصطلاح روی تمام محصولات قرار دارد و به شما این اطلاعات را می‌دهد که بعد از باز کردن درب محصول چه مدت می توانید و یا بهتر است که از آن استفاده نمایید.

غیر سمی (nontoxic)
این اصطلاح معمولا روی محصولات آرایشی مانند رژ لب، لاک های ناخن نوشته می شود. منظور از محصولات غیرسمی به طور مثال لاک های ناخن، عاری از سه ماده مضر تولوئن، فرمالدئید و دی‌بوتیل فتالات موجود در بازار است. مثل لاک ناخن با برندهای Deborah Lippmann، RGB، Tenoverten این دسته از لاک ها، علاوه بر سه ماده مضر مذکور، عاری از ماده مضر فرمالدئید رزین، که یک آلرژن ( حساسیت زا) پوست است و می تواند تا سه روز پس از خشک شدن لاک ناخن فعال بماند، و همچنین ماده مضر کافور (Camphor) است که در صورت استفاده از دوزهای بالا، استنشاق آن اثر سمی خواهد داشت.

لایه برداری یا اکسفولیت (Exfoliate)
وقتی که پوست را اکسفولیت می‌کنید، یعنی در واقع لایه‌های پوست‌های مرده را از آن جدا می‌سازید. روی محصولات با این خاصیت اصطلاح لایه بردار یا Exfoliation نوشته شده است.

بدون روغن (oil free)
اگر پوستی با منافذ باز زیاد و جوش های آکنه ای با ظاهری براق دارید، پوست شما چرب است پس کرم پودری را بخرید که روی آن کلمه Oil Free یا Matt نوشته شده باشد. افرادی که پوست چرب دارند باید از محصولاتی که چربی پوست آن ها را کنترل می‌کند استفاده کنند.

گواهی ارگانیک بودن (EcoCert)
این بدین معنی است که تقریبا 95% از مواد اولیه بکار رفته در این محصول بر پایه گیاهان می باشد و از مزارع ارگانیک بدست آمده اند. اگر به جای کلمه ی Organic، کلمه Natural یا وگان (vegan) رو دیدین نیز، به این معنی است که 50% یا بیشتر از مواد اولیه بکار رفته در این محصول بر پایه گیاهان می باشد.

بدون تست بر روی حیوانات (Not animal tested or cruelly free)
بسیاری از شرکت های بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، آزمایشات ایمنی مواد خود را به طرز بیرحمانه ای روی حیوانات انجام می دهند. انجام آزمایشات حیوانی شامل تست مسمومیت های عمومی، حساسیت چشم و پوست و جهش زایی می شود. تست لوازم آرایشی روی حیوانات نوعی سوء استفاده از آن ها است که به قصد اطمینان از اثر بخشی و ضد حساسیت بودن لوازم آرایشی در انسان انجام می شوند. پس از تلاش های فراوانی که در حمایت از حیوانات مبنی بر عدم استفاده از حیوانات در تست های اثربخشی و ضد حساسیت بودن لوازم ارایشی انجام شده است امروزه قانونی توسط اتحادیه اروپا مبنی بر ممنوعیت انجام آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات وضع شده است. در نتیجه این اصطلاح بر روی بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی این جمله به معنی عدم استفاده از حیوانات به عنوان تستر آن محصول می باشد. علامت آن روی ظروف محصولات، خرگوش در حال جهش (Leaping Bunny) است.

رنگدانه یا پیگمنت (pigment)
پوست دارای سه رنگدانه یا پیگمنت است. ملانین یا رنگ قهوه ای، کارتن یا رنگ زرد، هموگلوبین یا رنگ قرمز، سه رنگدانه اصلی پوست هستند. ترکیب این سه رنگ در پوست باعث ایجاد رنگ پوست فرد می شود. تفاوت رنگ پوست در افراد به علت مقدار کم و زیاد این سه رنگدانه است اما مهم‏ترین ماده تعیین‌کننده رنگ پوست انسان رنگدانه ملانین است.

تناژ رنگ (tonnage color)
به گرم یا سرد بودن رنگ و میزان روشن و تیره بودن آن اشاره میکند.

کراتین (keratin)
یک پروتئین است که به طور طبیعی در موهای شما وجود دارد که باعث صاف شدن و درخشندگی موها می‌گردد. در افرادی که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. همچنین کراتین حالت ارتجاعی ناخن‌ها و مو را حفظ می‌کند.

پوشش دهی یا کاور کردن (cover)
منظور از این اصطلاح توانایی پوشانندگی جوش، لک، خراش روی پوست می باشد که به طور معمول برای کرم پودرها به کار می رود.

واکنش آلرژیک (allergic reaction)
اگر پوست حساس یا آسیب پذیر نسبت به مواد شیمیایی دارید بهتر است در خرید محصولات آرایشی دقت لازم را به خرج دهید. مواد عطری معمولا آسیب ‌زننده‌ترین بخش ترکیبات مواد آرایشی و بهداشتی هستند.

بدون عطر (Fragrance–free)
مواد عطری ترکیبات شیمیایی را در ترکیبات خود دارند که معمولاً باعث ایجاد واکنش آلرژیک می‌شود. پس بهتر است به فکر خرید لوازم آرایش باشید که روی آن عبارت “بدون عطر” نوشته شده باشد.

مینرال (mineral)
محصولاتی که در ساخت آن ها از مواد معدنی مانند اکسیدهای آهن، تالک، اکسیدهای زینک و تیتانیوم دی اکساید تشکیل شده اند با عبارت مینرال مشخص می شوند. در نقطه مقابل لوازم آرایشی رایج حاوی موادی مانند پارابن، رنگ های شیمیایی و رایحه ها هستند که در مواد آرایشی معدنی وجود ندارند. لوازم آرایشی معدنی برای خانم هایی که به دنبال استفاده از لوازم آرایش طبیعی هستند اولین و بهترین گزینه به شمار می روند.

بدون پارابن (paraben free)
شاید برای شما هم اصطلاح پارابن فری آشنا باشد ولی ندانید دقیقا به چه معناست. این اصطلاح در واقع به این معنی است که در ساخت محصول آرایشی از ترکیب مضر پارابن استفاده نشده است. واژه پارابن مخفف پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید (para Hydroxybenzoic Acid) است. از نگاه شیمیایی، پارابن ها خانواده ای از استرهای آلکیل پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید هستند. این ترکیب به علت قیمت کم، طولانی بودن تاریخ مصرف و موثر بودن به عنوان نگهدارنده محصولات آرایشی ـ بهداشتی و شوینده ها در مبارزه با رشد باکتری‌ها و افزایش ماندگاری محصولات استفاده می‌شود. اگر چه پارابن یکی از ترکیبات شیمیایی رایج در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی است اما گفته می‌شود مقدار پارابنی که امروزه در محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود ناچیز است. برای افرادی که سلامت پوست و عدم استفاده از ترکیبات مضر در محصولات آرایشی بسیار اهمیت دارد بهتر است از انواع لوسیون، شامپو، شوینده و .. فاقد پارابن استفاده کنند.

محصولات حلال (halal)
محصولات آرایشی حلال شامل محصولاتی است که در تولید آنها از مواد اولیه گیاهی و یا مواد اولیه حیوانی حلال استفاده شده باشد. در حال حاضر با رشد دانش مصرف‌کنندگان در جهان، میزان مصرف محصولات حلال، با درج نشان حلال روی برچسب محصولات مربوطه افزایش می یابد. با توجه به رشد تولید‌کنندگان معتبر لوازم آرایشی حلال نسبت به شرکت های نام دار، بازار لوازم آرایشی و بهداشتی حلال در اروپا به سرعت در حال رشد است. این در حالیست که از سال ۲۰۰۹ که کمیسیون بهداشتی اروپا آزمایشات مربوط به لوازم آرایشی بر حیوانات را ممنوع کرد این امر موجب شد سازندگان لوازم آرایشی و بهداشتی از ترکیبات گیاهی در محصولات خود استفاده کنند. همین امر موجب شده است راه محصولات آرایشی و بهداشتی حلال در جهان هموار تر شود.

این مطالب حاصل تلاش کارشناسان شرکت رایان شیمی شریف می باشد.
https//formoulchi.com